Bursa kapłańska do Komunii Świętej

Bursa kapłańska do Komunii Świętej

Bursa kapłańska do Komunii Świętej

 

Osoby starsze, niepełnosprawne i ich rodziny często korzystają ze wsparcia Kościoła i duchownego podczas trudnej sytuacji, jaką niewątpliwie jest ciężka choroba. Ograniczenia w poruszaniu uniemożliwiają takim osobom samodzielne wyjście na Mszę Świętą i dlatego proszą księdza o wizytę, często połączoną z ostatnim namaszczeniem. Sakrament chorych stanowi ogromne wsparcie psychiczne dla ludzi w ciężkich chwilach ich życia, podnosi ich na duchu, daje świadomość, że nie są sami ze swoim cierpieniem oraz że Bóg pamięta o nich i ich zawsze wspiera. Dla rodzin wierzących taka wizyta zamówiona dla chorego powinna stanowić pewnego rodzaju obowiązek moralny, nigdy nie powinno się jej odmawiać czy jej odwlekać.

W takich sytuacjach niezbędnym elementem umożliwiającym posługę księdza są bursy kapłańskie

Najczęściej zawiera ona takie święte przedmioty jak cyborium na komunikanty, metalowy krzyżyk, korporał, stuła, metalowe kropidło oraz pojemnik na olej do sakramentu namaszczenia. Wnętrze bursy zazwyczaj pokryte jest materiałem, tkaniną koloru czerwonego. Na zewnątrz bursa przypomina kształtem małą walizkę zamykaną na zatrzaski i pokryta jest skórą naturalną lub ekologiczną, często w kolorze czarnym. Bez tego elementu, jakim jest bursa kapłańska pomoc cierpiącym byłaby niemożliwa. Pozwala ona na przyniesienie do domu osoby chorej części Kościoła, ciała Jezusa Chrystusa, które złagodzi ból i troskę. Dlatego też wszystkie sklepy katolickie stacjonarne czy internetowe powinny zawierać w swojej ofercie bursę kapłańską, tak by była ona łatwo dostępna dla duchownych.

Każdy człowiek ma prawo do takiego wsparcia i pomocy

 

Ostatnie namaszczenie jest ważnym sakramentem, które daje siłę i nadzieję nie tylko choremu, ale i rodzinie-domownikom. Wspólna modlitwa w domu chorego daje świadomość, że mimo wszystko Bóg zawsze jest blisko.

Comments are closed.