Co powinno się wiedzieć na temat zrobienia tego samemu?

Co powinno się wiedzieć na temat zrobienia tego samemu?

Beton charakteryzuje się wziętością i odpornością spośród wszystkich materiałów budowlanych. Jest on tak odporny, iż wykonanie w nim otworów to nie małe zadanie.
Decydując się na wiercenie w betonie winniśmy niezwłocznie porzucić tradycyjną wiertarkę. Jest ona wyłącznie przydatna tylko i wyłącznie przy betonie komórkowym, a w klasycznym murze jest już bezużyteczna. Powinniśmy z tej przyczyny przerzucić się na wiertarkę udarową. A nawet lepszym wyjściem może okazać się zastosowanie młotowiertarki. Urządzenie tego rodzaju zaopatrzone jest w udar pneumatyczny bądź mechaniczny.

Robienie przepustów w ścianie

wiercenie otworów w betonie

Wydajne wiercenie otworów w betonie nie byłoby wykonalne bez wyboru właściwych akcesoriów. Mowa w tym miejscu głównie o doborze wiertła. Do wiercenia mniejszych otworów starczą tradycyjne wiertła widiowe. Z kolei duże otwory potrzebują już użycia wierteł koronowych, które mają ostrza po zewnętrznej stronie. Dobór kołków to zarówno znaczący atrybut. W przypadku betonu postarajmy się o zakup kołków rozprężnych, jakich średnica powinna być przystosowana do średnicy wierteł. Pragnąc zacząć samodzielne wiercenie potrzebujemy pamiętać o stosowaniu zasad BHP. W pierwszej kolejności należy przyrządzić miejsce pracy. Nic nie może zakłócać naszych ruchów w czasie robienia otworów. Przed przystąpieniem do pracy powinno się uprzednio wypróbować poprawność zamocowania wierteł oraz funkcjonowanie urządzenia. Winniśmy ustalić pomiary otworów i oznakować je ołówkiem.

Wycinanie otworów w betonie żąda użycia udaru, lecz jest to możliwe wówczas wtedy gdy poczujemy opór. Im twardszy okaże się materiał, tym mniejsza powinna być szybkość obrotowa. Podczas gdy wiertło zaklinuje się w betonie, trzeba przerwać pracę, wyłączyć urządzenie, wyciągnąć je z otworu i dopiero wówczas rozpocząć powtórnie wiercenie. Bezpieczeństwo jest najistotniejsze, w związku z tym wierćmy rozważnie. Ponadto przed przystąpieniem do wiercenia w betonie trzeba stwierdzić, czy w położeniu docelowego otworu nie pozostały umiejscowione kable bądź rury.
Na podstawie powyższych porad możemy wziąć się za własnoręczne wiercenie. Zasady BHP pozwolą nam zakończyć pracę bez uszczerbku na zdrowiu.

Comments are closed.