Emigracja za pieniądzem. Dokąd najkorzystniej pojechać, by prędko zarobić?.

Emigracja za pieniądzem. Dokąd najkorzystniej pojechać, by prędko zarobić?.

W poszukiwaniu większego wynagrodzenia

Emigracja w celach zarobkowych w czasach otwartych granic i działającej strefy Schengen to codzienność, z jaką mnóstwo chlebodawców musi trwać, próbując zapewnić sobie ciągłość działania jak i progres działalności – tak ludzki, jak i finansowy, oba czynniki są ze sobą powiązane.

Nie w każdej sytuacji jednak kierownictwo zdoła zachować pracobiorców na miejscu. Wówczas udają się oni w coraz to bardziej nieoczywistych kierunkach, subtelnie podpowiadając do czego winien dorównywać lokalny rynek pracy. w którym miejscu tedy szukać złotego środka oraz rozwiązań godnych wdrożenia na naszym rynku?

Coraz to większą renomą chlubi się praca w Holandii, jaka jako kierunek wyjazdów zaczyna dościgać bardziej zrozumiałe wybory w stylu Niemiec albo UK, które do dziś dnia podejmowały największą ilość emigrantów zarobkowych. Czy to natomiast oznacza, że Rzeczpospolita Polska musi kształtować się w bardziej „niderlandzkim” kierunku i na ile da się ichnie warunki przenieść nad Wisłę?

praca w holandii

W znacznej mierze dominacją Holendrów jest gospodarka, która nie doświadczyła lat planowania centralnego – proponując dzięki temu rzecz jasna lepsze wynagrodzenia, niźli stereotypowy krajowy zarobek, niespiesznie dopiero doganiający standardy z zachodu. Atrakcyjny jest też dystans, jaki daje nie jedynie poczucie ucieczki na obczyznę, lecz także pobliże kraju rodzimego. Powrócić z Niderlandów jest łatwo, wysoka częstotliwość kursowania busów upraszcza to natomiast w kolejny sposób.

Rozwiązaniem ustawowym, które może kusić w Holandii, jest wzbronienie wypłacania zarobku na poziomie minimalnym (wyższego od polskiego – to 1551,6 euro brutto) w formie netto. Chlebodawca nie może z góry odliczyć nawet za zakwaterowanie – robi to dopiero pracownik.

Większość przewag gospodarczych Niderlandów jest jednak czysto oszczędnościowa, pokazując Polsce kierunek i tryb rozwoju na przyszłość.

Comments are closed.