Jak uniknąć opłaty produktowej?

Jak uniknąć opłaty produktowej?

To na barkach producenta spoczywa odpowiedzialność za to, co stanie się z jego produktem, niekiedy nawet po tym gdy produkt ten został już sprzedany.

Wśród wielu formalnych obowiązków, jakie musi spełniać każdy producent, jest także opłata produktowa. Czym tak właściwie jest opłata produktowa? Otóż jest to opłata składana przez producentów, których odpady po produktach opakowaniowych nie osiągnęły wyznaczonego poziomu.
Opłata produktowa jest wymagana odgórnie i powinna być opłacona mniej więcej do drugiej połowy marca każdego roku. Na szczęście jednak są wyjątkowe sytuacje, które pomagają unikać składania tej opłaty.

Dlatego, jeżeli ktokolwiek pragnie się dowiedzieć co więcej o tym jak uniknąć opłaty produktowej,

warto przyjrzeć się ustawom, które ją opisują.
Jednym z najczęściej używanych sposobów na to, aby uniknąć opłaty produktowej jest ograniczenie produkcji do ilości, jaka odpowiada mniej niż jednej tonie opakowań, które zostaną wprowadzone na rynek w danym roku. Nie jest to być może zbytnio pomocne dla producentów, którzy rozprowadzają swoje produkty po całym kraju i to w dużych ilościach, ale z całą pewnością wyjątek ten może pomóc małym przedsiębiorstwom.
Innym sposobem dla każdego producenta, który zastanawia się nad tym, jak uniknąć opłaty produktowej, jest tak zwany samodzielny odzysk. To doskonała opcja zwłaszcza dla tych przedsiębiorstw, które wprowadzają na rynek naprawdę znaczące ilości opakowań. Tylko wtedy nie będą musieli się martwić o to, że wykonalne będzie odzyskanie takiej ilości opakowań, która zaspokoi normy wskazane w ustawie o opłacie produktowej.

Organizowanie odzysku może być też przeniesione na kogoś innego i jest to trzeci sposób na to, jak uniknąć opłaty produktowej. Wystarczy przekazać wszystkie dane dotyczące realizacji obowiązku odzysku oraz szczegóły na temat ilości produktów wprowadzonych na rynek w danym roku.
Jak zatem widać, obowiązek jakim jest opłata produktowa, może być spełniony na parę różnych sposobów i to bez ponoszenia znacznych kosztów. Każdy przedsiębiorca na pewno sobie z tym poradzi.

Comments are closed.