Jak zabezpieczyć drzewo na zimę ?

Jak zabezpieczyć drzewo na zimę ?

Wiele drzew oraz innych roślin ogrodowych mniej odpornych na mróz wymaga zabezpieczenia w szczególności przez pierwsze kilka lat życia. W jaki sposób sprawdzić czy dane drzewo w ogrodzie wymaga naszej interwencji przed zimą? Sympatyk ogrodu nie ma obowiązku posiadać tak specjalistycznej wiedzy, jaką jest mapa stref mrozoodporności roślin w naszym kraju. Wykwalifikowani pracownicy natomiast tak.

Pielęgnowanie drzew w Krakowie obejmuje taki zakres ochrony i doskonale to widać w terenie. Brak ochrony skutkować może przemarznięciem rośliny, a nawet obumarciem. Drzewo zabezpieczane jest w taki sposób, że nasypuje się kopczyk około 30 centymetrów wysoki wokoło nasady oraz koronę drzewa w całości okrywa się matami słomianymi, jutą, włókniną czy tkaniną cieniującą. Faktem jest, że im bardziej jest rozłożysta korona tym zadanie staje się trudniejsze.

Zabezpieczenie roślin przed działaniem niskich temperatur stosuje się wtedy, kiedy przez parę dni utrzymuję się mróz, natomiast ochronę ściągamy w dzień pochmurny i przy temperaturze dodatniej tuż powyżej zera stopni celsjusza.

Formą pielęgnacji jest również ochrona przed mroźnym wiatrem. Stosuje się głównie przy żywopłotach gdyż one jako pierwsze stykają się z nim. Tu doskonale spełnia się parawany i siatki maskujące.

A co z roślinami zimozielonymi ? W jaki sposób powinno się o nie dbać? Faktem jest, że dla tych roślin okres zimowy to czas szczególny. Należy zadbać między innymi o podlewanie tych roślin, z tych względów, że one żyją i potrzebują wody. Woda w glebie podczas niskich temperatur zamarza i roślina usycha. Liście powoli stają się pomarszczone. To kiedy i jak powinno się podlewać wymaga wiedzy ogrodniczej. Warto zasięgnąć porady ogrodnika aby mieć pewność, że rośliny w bezpieczny sposób przezimują.

Tak zabezpieczone drzewa są gotowe na przezimowanie. Kiedy ogród dobrze jest przygotowany do trudnego okresu w ciągu roku, w czasie pełnej wegetacji będzie można się nim cieszyć.

Comments are closed.