Kim był Jacek Sempoliński?

Kim był Jacek Sempoliński?

Znamy Moneta, Beksińskiego i Picasso. Ale czy ktoś wie kto to był Jacek Sempoliński? Warto poznać tę wybitną postać ze względu na jego wspaniałe prace, a także ciekawą historię.
Jacek Sempoliński urodził się 27 marca 1927 roku w Warszawie. Był synem fotografika Leonarda Sempolińskiego. O jego dzieciństwie nie wiemy zbyt wiele, a pierwsze informacje, jakie można odnaleźć, dotyczą nauki w konspiracyjnej szkole. Malarz, będąc dzieckiem, musiał więc dorastać w czasach niezwykle trudnych – podczas II Wojny Światowej.To właśnie miało wpływ na prace, jakie tworzył w późniejszym życiu. Jego malarstwo to głównie koloryzm oraz etos pokolenia Arsenału 55, ale współcześnie najlepiej przyjmowały się jego prace późniejsze – z lat 1980-1990. Do najsławniejszych jego prac należą „Męćmierz”, „Męćmierz – Wisła”, oraz „A.R”. Jego sztuka wielu wydaje się bardzo abstrakcyjna. Malarz w swoich pracach niejednokrotnie nawiązywał do czasów, w jakich przyszło mu dorastać. Chociaż wydawałoby się, że przeżywając coś takiego artysta będzie przekazywał mroczne wizje – wielokrotnie udowadniał, że wcale tak nie jest. Nie sięgał jedynie po ciemne, mroczne kolory, ale także po te radosne, bardzo jaskrawe, z których powstawały najciekawsze obrazy.
Oprócz tego, że był tak wspaniałym malarzem, był także rysownikiem, krytykiem, eseistą, a przede wszystkim cenionym pedagogiem – przez wiele lat wykładał na Akademii Sztuk Pięknych. Jest laureatem nagrody im. Jana Cybisa oraz nagrody im. Kazimierza Ostrowskiego. Został odznaczony złotym medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Zmarł w 2012 roku, pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Można mówić o Jacku Sempolińskim jako o człowieku wielu talentów. Zdecydowanie jednak całym sercem był niesamowitym artystą, który dzielił się swoją wizją w przejmujących obrazach.
Jacek Sempoliński

Comments are closed.