Odszkodowanie za opóźniony/odwołany lot

Odszkodowanie za opóźniony/odwołany lot

Odszkodowanie

Oczekiwanie na odszkodowanie za opóźniony lot Kraków, podobnie jak i za odwołany lot to niepokojąca i drażniąca sytuacja. Sam padłem jej ofiarą kilka razy i to bez pozytywnego zakończenia. Kilka lat temu wracałem z wakacji z Grecji. Dzwoniłem więc do ciotki, która miała mnie odebrać z lotniska, aby sprawdziła dokładny przylot mojego samolotu. Zakłopotana oddzwoniła jednak, że podanego przeze mnie numeru lotu nie znalazła. W systemie brakowało również lotu do Krakowa w ogóle. Dopiero po głębszej analizie dowiedziałem się, że mój przylot będzie niemożliwy z powodu overboardingu. Lot został przełożony na dzień następny, a miejscem docelowym zamiast Krakowa stały się Katowice. Ponieważ byłem zmuszony się wymeldować, hotel zaoferował mi na ostatni dzień pokój na górnym piętrze z widokiem na morze. Warunki były jeszcze lepsze niż w moim dotychczasowym miejscu. Z Grecji wyjechałem wieczorem autokarem na lotnisko, a stamtąd udałem się samolotem do Katowic, gdzie wylądowałem o godzinie 1:13. Zamówiłem na tę okazję znajomego mi przewoźnika z Krakowa. W domu byłem około godziny 3 w nocy.

Następnego dnia stwierdziłem jednak, że nie pozostawię tej sytuacji bez echa. Wyczytałem bowiem, że przysługuje mi zadośćuczynienie w wysokości 600 euro. Niestety, musiałem się obejść smakiem z powodów irracjonalnych. Odszkodowanie miałoby mi przysługiwać, gdybym nie wziął pokoju w hotelu na dodatkową dobę. Innymi słowy, musiałbym przez cały dzień tułać się po Grecji, nie mogąc skorzystać nawet z prysznica. Przykra sytuacja, naprawdę. Odszkodowanie za odwołany lot Kraków nie przysługiwało mi. Zapewne po wnikliwszej analizie paragrafów, znalazłbym – jak myślę – odpowiedni ustęp, który wskazywałby na to, że zwrot pieniędzy jednak należałby mi się.

Nauka na błędach

Cóż, nauczyłem się jednak na błędach i będę wiedział na przyszłość, że nie warto liniom lotniczym i biurom podróży zawsze ufać i żeby być przygotowanym na każdą okoliczność. Nie ma jednak sensu rozpamiętywać nadal tej sytuacji. Za niedługo zamawiam kolejny lot – tym razem do Szwecji i mam nadzieję, że obędzie się bez zbędnych komplikacji.

Comments are closed.