Rodzaje posadowienia budynku

Rodzaje posadowienia budynku

Fundamenty

Jednym z głównych elementów, który trzeba wykonać podczas tworzenia budynku, to fundamenty. Są one częścią, która jest trwałym połączeniem obiektu z gruntem. Dzięki nim możliwe jest przekazywanie obciążeń na grunt. Obciążenia te związane są z ciężarem własnym konstrukcji, jej wyposażeniem, a także czynnikami zewnętrznymi jakimi są śnieg, deszcz czy nadmierny wiatr. Zespół wszystkich występujących fundamentów określany jest jako posadowienie budynku. Fundamenty można podzielić na dwa rodzaje, ze względu na ich konstrukcje oraz sposób przekazywania obciążeń. Pierwsze z nich to fundamenty bezpośrednie. Umożliwiają odbieranie i podawanie ciężaru bezpośrednio przez powierzchnię podstawy. Są one umieszczone płytko pod glebą. W budynkach mieszkalnych, domach jednorodzinnych stosuje się tego rodzaju fundamenty. Posadowienie bezpośrednie można wykorzystać na wiele sposobów m.in. jako ławy, stopy lub płyty fundamentalne. Wykonywane są one zazwyczaj z betonu lub żelbetu. Często wzmacniane prętami zbrojeniowymi. Fundamenty bezpośrednie wykorzystywane są do utrzymywania budynków, które znajdują się na terenach płaskich, którym nie zagraża osunięcie lub nadmierne nawodnienie.

Fundamenty pośrednie

Drugim rodzajem posadowienia są fundamenty pośrednie. Korzysta się z nich w sytuacjach, gdy grunt jest nierówny, budynek ma być położony na skarpie lub w obecności wody. W tym celu używa się dodatkowych elementów, jakimi są pale lub studnie fundamentalne. Są to elementy, które umożliwiają i pomagają przekazać ciężar obiektu na grunt. Innym rodzajem pośredniego fundamentowania są kesony, które realizowane są poniżej poziomu wody. Tego rodzaju zabezpieczenia tworzone są z materiałów takich jak drewno, beton, żelbet. Każdy z nich jest umiejscawiany w odpowiedni dla siebie sposób – poprzez wbijanie lub zalanie odwiertu.

Odpowiedni dobór posadowienia

Aby dobrze dobrać rodzaj posadowienia, należy skorzystać z wiedzy i doświadczenia specjalistów, którzy wykonują odpowiednia badania. Dzięki uzyskanym wynikom, można poznać właściwości gleby oraz prawidłowo zaplanować budowę podstawy konstrukcji.

Comments are closed.