Sonometr – miernik natężenia hałasu.

Sonometr – miernik natężenia hałasu.

Sonometr to urządzenie przeznaczone do pomiaru dźwięku. Dzięki niemu możliwa jest ocena hałasu i jego poziomu. Urządzenie mierzy hałas wywołany przez wiele źródeł jakimi są m.in. dźwięki wytwarzane przez różnego rodzaju środków transportu i komunikacji, maszyny budowlane i gospodarcze, ruch uliczny czy organizowane i przeprowadzane imprezy okolicznościowe. Mogą także służyć do określania mniejszych i bardziej szczegółowych dźwięków pochodzących od syren, sygnalizatorów, klaksonów, itp. Pomiar i uzyskane wyniki rozpatrywane są na podstawie poziomu ciśnienia akustycznego i przestawiane w wymiernych liczbach i wskaźnikach.

Do czego służy sonometr?

Dzięki pomiarom wykonywanym za pomocą sonometru możliwe jest niwelowanie różnych zagrażających zdrowiu czynników wywołujących choroby, dyskomfortu i złe samopoczucie. Urządzenie te stosowane jest w wielu dziedzinach i branżach np. w przemyśle, medycynie, szkolnictwie, edukacji, budownictwie, produkcji, usługach społecznych i innych. Mogą być one wykorzystywane zarówno w pomieszczeniach zamkniętych, jak i na zewnątrz. Proponowane urządzenia wykorzystywane są do celów prywatnych, a także podczas pomiarów społecznych i specjalistycznych.

Wyposażenie sonometrów

sonometr

Mierniki te zazwyczaj wyposażone są w czujniki dźwięku, jak również zmierzchu, umożliwiając odczytanie wyników o każdej porze dnia i nocy. Wiele modeli zostało uposażonych również w dodatkowe funkcje minimalnego i maksymalnego pomiaru. Wyniki pokazywane przez urządzenie, w zależności od marki i modelu, wiarygodnie odzwierciedlają natężenie dźwięku, dzięki czemu możliwe są działania profilaktyczne, zapobiegające nadmiernemu hałasowi. Miernik hałasu może posiadać różną budowę i funkcje, jak również sprawdzać się w wielu warunkach atmosferycznych i powierzchniowych. Bardziej zaawansowane urządzenia wyłapują dźwięk w różnych częstotliwościach i nawet najbardziej skrajnym natężeniu.

Comments are closed.