W co wierzyć?

W co wierzyć?

Religia – pojęcie jakże szerokie znaczeniowo

 

Dla większości, podstawowy cel egzystencji i sensu życia

Dla każdej osoby również, w zależności od wyznania, jedyna słuszna droga. Można zadawać sobie pytanie: która religia jest najwłaściwsza i jedyna? Odpowiedź, wbrew pozorom, nie będzie skomplikowana. Każdy wyznawca będzie uznawał własną za tę prawdziwą. Spośród mnogości wiar i wierzeń, są takie, które cechują się negatywnym podejściem, a wręcz wrogością do innowierców. Religia, której głównym przekazem jest miłość, będzie z pewnością tą najbliższą prawdzie. Biblia, święte źródło wiary chrześcijańskiej i przewodnik życia duchowego w drodze do świętości i królestwa życia wiecznego. Jednak, by droga ta stanowiła bezpieczny i niezachwiany w wierze kierunek, niezbędne są wyznaczniki właściwego religijnego postępowania. Katechizmy kościoła stanowią doskonałe przewodniki postępowania religijnego dla wierzących.

 

To zapewne sposób na ułatwienie im w wielu dylematach czy wątpliwościach podejmowania właściwych sposobów postępowania, zgodnie z zasadami wiary. Przede wszystkim także, katechizm uczy poznawania, odkrywania i pogłębiania prawd wiary, które w wielu sytuacjach potrafi wyjaśnić w sposób do tej pory niezrozumiały dla wierzących. Oczywistą sprawą jest, że pewnych prawd i tajemnic nigdy nie da się wytłumaczyć czy zgłębić. Część z nich pozostanie głębokim tabu, nieprzeznaczonym dla ludzkich, ograniczonych obszarów rozumu.

 

Owe nieogarnięte prawdy należy wyłącznie przyjąć

To również istota wiary. Wiara, która przenosi góry. Realistycznie niemożliwe i niedorzeczne, mogłoby się wydawać. Czy na pewno? Osoby głęboko wierzące z pewnością doświadczyły zdarzeń, potwierdzających owo powiedzenie. Mnóstwo tego rodzaju przykładów można również znaleźć w wielu źródłach, relacjach osób, nie tylko świętych. Postępowanie zgodnie z katechizmem z całą pewnością wybawi z wielu dylematów wyboru dróg niewłaściwych i właściwych. Choć nie będzie to podróż łatwa i lekka, lecz wyboista. Cel jednak jest wart poniesionego trudu.

Comments are closed.