Wiatrołap – co to jest i jaką pełni funkcję?

Wiatrołap – co to jest i jaką pełni funkcję?

 

Wiatrołapy są to pomieszczenia które mogą znajdować się zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz. Uzależnione jest to od indywidualnych potrzeb oraz projektu technicznego. Przepisy budowlane nie określają jasno obowiązku posiadania wiatrołapu ale stanowią one o obowiązku posiadania budowy przegrody cieplnej, które charakteryzują się określonymi parametrami technicznymi. Dlatego znajduje się on w prawie każdym budynku w Polsce.

Funkcje wiatrołapów

Wiatrołapy, jako przegroda cieplna – przede wszystkim zapewniają prawidłową izolację termiczną budynku. Polska jest krajem o bardzo zmiennym klimacie, charakteryzuje się on częstymi zmianami oraz okresami przejściowymi. Dlatego też warto zadbać aby dom został odpowiednio przygotowany na chłodniejsze okresy, zważywszy na fakt, że okres grzewczy trwa od sześciu do ośmiu miesięcy w ciągu roku. A wiatrołapy zdecydowanie pomogą pozytywnie wpłynąć na prawidłową cyrkulację powietrza oraz zminimalizuje straty ciepłego powietrza, które jest tak cenne.

Niezliczone zalety

Wiatrołapy mają także za zadanie kontrolowanie i zatrzymywanie mas powietrza, jakie często w niekontrolowany sposób dostają się do budynków. Wchodząc oraz wychodząc z domu, nie musimy martwić się o niekontrolowane przeciągi, co pozwala swobodnie korzystać z głównych, wejściowych drzwi do domu. Wiatrołapy sprawią także, że ciężko będzie zatrzasnąć drzwi.

wiatrołapy

Wiatrołapy, inaczej przedsionki świetnie sprawdzą się także jako dodatkowe pomieszczenie w domu jako przedsionek do przechowywania ubrań, butów, a czasem także artykułów do sprzątania. Odpowiednio zaaranżowane wiatrołapy często mogą stanowić również ozdobę domu. W zależności od ich wielkości, z powodzeniem można w nich umieścić większą lub mniejszą szafę czy wieszaki oraz lustro.

Wiatrołapy mogą znajdować się zarówno już w wewnętrznej części budynku, jak i w jego części zewnętrznej.

Comments are closed.