Właściwa izolacja balkonu to inwestycja na lata

Właściwa izolacja balkonu to inwestycja na lata

Któż z nas nie wyobraża sobie takiej sceny: obudzeni przez promienie porannego słońca wstajemy rano z łóżka, przygotowujemy kawę i śniadanie po czym udajemy się na balkon, by delektując się świeżym powietrzem spokojnie zacząć dzień? O ile przygotowanie świeżej kawy i kilku kanapek nie powinno stanowić dla nikogo problemu, o tyle solidnie wykonana izolacja balkonów nie jest już taką oczywistością.
 izolacja balkonów

Dlaczego tak ważne jest zwrócenie uwagi na szczelność naszych tarasów i balkonów? Specjalista budownictwa zawsze będzie pilnował właściwie wykonanej hydroizolacji. Jest to element kluczowy z kilku przyczyn. Balkon to element konstrukcyjny, który ze względu na swoje ulokowanie wystaje poza obrys samego budynku. Przez to jest wystawiony na nieustanne działanie niszczących sił przyrody. Chodzi tutaj przede wszystkim o długotrwałe działanie temperatury i wilgoci. Każdy z nas wie czym może skończyć się proces zamarzania wody, która dostaje się w szczeliny i zamienia się w lód. Dlatego też za wszelką cenę należy uniemożliwić wodzie wnikanie w głąb materiału, z którego wykonane są taras lub balkon. Wydaje się to zrozumiałe, ale jak skutecznie tego dokonać? Jednym ze sposobów jest wykonanie odpowiedniej powierzchni. Odpowiedniej czyli takiej, po której woda opadowa swobodnie spłynie, a która będzie jednocześnie szczelna, całkowicie spójna i odporna na uszkodzenia. Lekka pochyłość takiej powierzchni umożliwi swobodne ściekanie wody, która nie będzie miała możliwości zalegać. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na zastosowanie najwyższej jakości zapraw łączących ze sobą elementy balkonowej podłogi.

Izolacja balkonów

Wielu budowlańców i architektów skłania się również ku innej metodzie zwanej drenażem. W tym wariancie woda wnika bezpośrednio w specjalną warstwę, która umożliwia jej szybkie odpłynięcie. Zdaniem specjalistów takie rozwiązanie korzystniej sprawdza się w przypadku trasów niż balkonów. Nie jest przesadą znane powszechnie stwierdzenie, że kto oszczędza ten kupuje dwa razy. Zasada ta sprawdza się również w przypadku zakupu materiałów wykończeniowych. Wybierając balkonowe płytki trzeba zwrócić uwagę na oznaczenia, którymi opatrzył je producent. Szczególnie te dotyczące mrozoodporności i nasiąkliwości. Dopiero właściwie wykonana izolacja pozwoli na czerpanie pełni przyjemności z wypoczynku na balkonie lub tarasie.

Comments are closed.