Cuda stworzone szydełkiem

śpiworek do wózka
Każdy ma swój ukochany sposób na spędzanie czasu wolnego od roboty. Poniektórzy wolą ożywiony sposób wypoczynku, inni preferują rozluźniać się na leżaku z książką. Na przekór pozorom sporo pań w wolnym czasie uwielbia pochłaniać się ustającą sztuką rękodzieła – tworzy autorską biżuterię, szyje, czy też robi na szydełku. Ja miłuję robić na szydełku.

Skądże ta predyspozycja? Pierwszych oczek szydełkowych wyszkoliła mnie kiedyś babcia. Jako paroletnia małolatka ćwiczyłam dziergać własne początkowe chustki, lecz krótkotrwały zapęd prędko upłynął, szydełko dotarło do półeczki oraz na długo o nim zapomniałam. Jak jako dojrzała niewiasta przypomniałam sobie o nim, nieszczególnie posiadałam chętkę na dzierganie – ażurowe serwetki bądź obrusy i tak nie harmonizowałaby do mojego współcześnie umeblowanego mieszkania. Niemniej będąc u koleżanki ujrzałam na jej półce maleńkie niedźwiedzie. Ścieg odgadłam od razu – musiał być szydełkowy. I tak koleżanka rzekła mi o amigurumi – japońskiej sztuce wyrabiania malutkich maskotek.

Amigurumi robi się szydełkiem małego formatu, z lekkiego kordonka. Maskotki mają do kilku centymetrów. Pasmanterie internetowe proponują przybory do skonstruowanie maskotki: szczególne wypełniacze, iżby wolno było ją wyprać, czy plastykowe ruchome oczka. Jest dozwolone również w nich nabyć specjalne brelokowe zaczepy.
Tym sposobem zakochałam się na nowo w szydełku. Radość kolegów z drobnego, zmajstrowanego ręcznie upominku, jest bezcenna. Gdy zaczęłam badać zagadnienie, co do tej pory poza serwetami można utworzyć szydełkiem, wessało mnie ono absolutnie.

W Necie można wykryć dużo krojów na ubranka dla dziecka – butki, zestawy w stylu Myszki Mickey, a zarówno śliczne kocyki dla dzieci, np. w kolorowe sówki czy niedźwiedzie. Niesłychanie popularne są też czapki, wyglądające na głowę misia, zajączka czy postaci z baśni.
O ile chodzi o dorosłych, fantazja niektórych szydełko-maniaczek jest nieograniczona. Kobiety sporządzają w podobny sposób kolorowe torebki z prostych czynników, jak i ażurowe torby plażowe. Rekordzistka na jednym z forum wydziergała dla swojej córki całą suknię weselną.